Anavatan

Bordo Başkonsolosu Fahri Türker Oba’dan veda

2014 yılından itibaren Bordo Başkonsolosu olarak görev yapan Fahri Türker Oba, yeni görev yeri İsveç Stokholm Büyükelçilik görevine ataması yapıldığı için Bordo’da çeşitli veda ziyaretlerinde bulundu.

5 Şubat 2017 Saat: 00:23
Bordo Başkonsolosu Fahri Türker Oba’dan veda
Bordo Başkonsolosu Fahri Türker Oba’dan veda

Fransa’nın Bordeaux kentinde Eylül 2014’ten itibaren Bordo Başkonsolosu olarak görevini yapan Fahri Türker Oba, yeni vazife yeri İsveç’in Stokholm Büyükelçiliği’ne atandı. İlk Başkonsolosluk deneyimi olan Bordo’dan ayrılacak olan Oba, çeşitli veda ve nezaket ziyaretlerinde bulundu.

Fransa Gazetesi yazarlarından Sait Tahan, kendisini ziyaret eden Başkonsolosumuz Oba ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bordeaux'da iki buçuk yıl görev yapan T.C. Başkonsolosumuz Fahri Türker Oba Beyefendi, Yeni görevlerine atanmalarından dolayı, Bordeaux'dan ayrılmaları arefesinde, iş yerime kadar zahmet ederek beni onurlandırmışlar. Kendilerine bu nezaketleri için birkez daha en kalbi teşekkürlerimi sunar, yeni ve ileriki görevlerinde üstün başarılarının devamı dileklerimle.

Öte yandan Başkonsolosumuz Oba, Başkonsolosluğun resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada şu satırlara yer verdi:

Saygıdeğer vatandaşlarım,

T.C. Bordo Başkonsolosu olarak 22 Eylül 2014 tarihinde başladığım görevimi tamamlayarak T.C. Stokholm Büyükelçiliği’ndeki yeni vazifeme başlamak üzere birkaç gün içinde Fransa’dan ayrılmış olacağım.

İki buçuk seneye yakın bir zamandır sürdürdüğüm bu şerefli görev sona ererken, benim için işin en zor kısmı olan veda zamanı gelmiş durumda. Öncelikle, ilk Başkonsolosluk deneyimim olan Bordo’nun hayatımdaki yerinin ayrı olacağını da bu vesileyle ifade etmem gerekir. Bu çerçevede, görev yapmaktan onur duyduğum Bordo’dan ayrılmadan önce, kısa bir mesajla düşünce ve hislerimi sizlerle paylaşmak istiyorum:


Geniş bir coğrafyayı kapsayan görev bölgemdeki şehirlere gerçekleştirdiğimiz çeşitli ziyaretler sayesinde, bir yandan vatandaşlarımızın ülkelerine ve kültürlerine olan bağlılıklarını, diğer yandan ise, sıcak ve misafirperver olduklarını bir kez daha yerinde gördüm.

Değerli vatandaşlarımızın yaşadıkları şehirlerde Derneklerimizce gerçekleştirilen çalışma ve faaliyetlere olan ilgilerinin artmakta olduğunu da memnuniyetle müşahede ettim. Bu çalışmaların önümüzdeki dönemde ivme kazanarak daha kararlı bir şekilde artacağına olan inancım tamdır. Öte yandan, ülkemizin en iyi şekilde tanıtılması amacıyla, özellikle gençlerimiz ve kadınlarımızın toplumda daha aktif rol alması gerektiği kanısındayım.

Temas edilen vatandaşlarımızın Devletimizden beklentilerini birinci elden dinlemek suretiyle, değerlendirmelerini ve uyarılarını dikkate alarak, hizmetlerimizin daha etkin ve çözüm odaklı bir şekilde sunulmasına yönelik birçok çalışma gerçekleştirdik.

Görevim süresince gerek iyi gerekse kötü günlerimiz oldu. Ancak biz bu kötü hadiselerin üstesinden hep birlikte gelmeyi başarabildik.

Bu birlik ve beraberlik ruhunun önümüzdeki dönemde perçinleneceğine ve Fransa’daki toplumumuzun karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde daha da iyi noktalara geleceğine inanıyorum.

Sözlerime son vermeden önce, görevimi yürütürken göstermiş olduğunuz destek ve hüsnükabul için tüm saygıdeğer vatandaşlarıma ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.

Ayrıca, bana desteğini ve güvenini esirgemeyen, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, Paris Büyükelçimiz Sayın İsmail Hakkı Musa, selefi Büyükelçi Sayın Hakkı Akil, Elçi-Müsteşar Sayın Ali Onaner, Birinci Müsteşar Sayın Nevzat Arslan ve tüm Büyükelçilik mensuplarına, Fransa’da görev yapan diğer Başkonsoloslarımıza, Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenlerimize, Okutmanımıza, Din Görevlilerimize, tüm mesai arkadaşlarıma ve aileme sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Bu noktada, görevimi yerine getirirken en büyük desteğim olan fedakâr eşim Özlem Oba’ya olan minnettarlığımı yeniden ifade etmek istiyorum.

Bu vesileyle, T.C Bordo Başkonsolosluğu görevini 15 Şubat 2017 tarihi itibariyle devralacak olan halefim, değerli meslektaşım Sayın Cem Kahyaoğlu’na başarılar diliyorum. Müstakbel Başkonsolosumuz ile mevcut çalışmaların, önümüzdeki dönemde daha da ileriye götürüleceğine gönülden inanıyorum.

Eğer sizleri kırdıysam veya bir hatam olduysa hakkınızı helal edin lütfen.
En içten saygı ve selamlarımla.

F. Türker Oba
T.C. Bordo Başkonsolosu

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

FRANSAGAZETESI.COM - Fransa Haberleri France Journal Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız