sağ blok reklam 1
Eyüp Güzel
Eyüp Güzel

Almanya ve Hollanda, Fransız toplumunu böldü

Türkiye'nin Referandum gündemiyle ilgili HAYIR'cılar gibi muhalif bir tutum sergileyen ve siyasi kriz çıkaran Almanya ve Hollanda'nın tutumu, Fransa halkını da ikiye böldü.

14 Mart 2017 Saat: 21:33

Önce Almanya ve ardından da Hollanda'dan kriz haberleri geldi. Devlet terbiyesinden, insan hak ve özgürlüklerinden tamamen uzaklaşan Almanya ve Hollanda'nın Türkiye'deki Referandum gündemine yaklaşım biçimi, tutunduğu tavır HAYIR'cı cepheden farkı yok. Fetö, Pkk, Dhkp-c gibi terör örgütlerine kucak açan Avrupa'nın bu 2 ülkesi Dünyanın birçok farklı ülkesinde tepkiyle karşılandı.

Yaklaşık 1 haftadır Fransa'nın Strasbourg ve civar şehirlerinde çok sayıda vatandaşla birebir görüştüm. Kimiyle kamera eşliğinde söyleşi yaptık kimisiyle kamerasız/kayıtsız. Fransızcayı bilen arkadaşlarımın aracılığıyla Fransız asıllı vatandaşların da görüşlerini alma imkanı buldum.

Almanya ve Hollanda'nın tutumu Fransız halkını 2'ye bölmüş durumda. Fransa halkının bir kesimi Almanya ve Hollanda'nın tutumlarıyla ilgili kendi ülkelerini eleştirerek "biz de Almanya ve Hollanda gibi davranmalıydık" derlerken, diğer kesim ise Almanya ve Hollanda'nın tutumunu eleştirerek "faşist bir uygulama" görüşünü savunuyorlar.

İlginç bir durum

Bir fabrikada çalışan yaklaşık 50 Türk var. Fabrikada çalışan Fransız asıllı vatandaşlardan bazıları Almanya ve Hollanda'nın tutumunu destekleyenlerden. Bu kişiler Türk işçileri sözlü taciz ediyorlar. Zaman zaman sözlü tartışmalar yaşanıyor. Sözlü tacize uğrayan Türk işçiler saldırgan değiller fakat altta da kalmıyorlar. İlginç olan şey ise şudur; O provokatör Fransız işçilerin 50'ye yakın Türk işçinin içerisinden sadece 1 tanesiyle araları iyi. O da "Pkk/Hdp" li. 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

FRANSAGAZETESI.COM - Fransa Haberleri France Journal Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Fransa’daki Türkiye nüfusunun entegrasyon sorunu28 Ocak 2017 Saat: 18:34
Fransa’da temel olarak Yabancılar olarak bilinen her ülke nüfusunun entegrasyon sorunu bulunsa da Türkiye nüfusunun Fransa’daki konumu emsallerine oranla umut verici durumdadır.
Fransa’da yaşayan bir Kürt arkadaşımın anlatımı10 Ocak 2017 Saat: 01:15
Uzun yıllardır Fransa’da yaşayan Kürt bir arkadaşım geçen hafta yaşadığı küçük bir diyaloğu telefonda anlatırken “bu sıradan bir diyalog değil. Fransızların büyük çoğunluğu böyle düşünüyor” dedi.
Tüm Yazıları